ZDRAVÍ: Klíšťová encefalitida a borelióza

Jak klíšťová encefalitida probíhá, jak se léčí a jaké mohou být komplikace?

2

Co je to klíšťová encefalitida?

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu postihující mozek a mozkové blány. Zdrojem nákazy je infikované klíště (klíště se nakazí od hlodavců apod.). Po nasátí infikované krve zůstává klíště trvale infekční a přenáší virus i na své potomstvo. 

K přenosu klíšťové encefalitidy dochází už po 2 hodinách od přisátí infikovaného klíštěte. Inkubační doba se pohybuje mezi 1 až 3 týdny.

V České republice je mnoho ohnisek, kde jsou dobré podmínky pro život klíšťat, např. jižní Morava.

Klíště (Zdroj: Euc.cz)


Příznaky klíšťové encefalitidy

Po uplynutí inkubační doby má encefalitida 2 fáze. 

  1. První, tzv. „chřipková fáze“ (trvá 3 až 5 dní. Pocity jsou podobné jako při chřipce. Bolesti kloubů, hlavy, svalů, teploty, nechutenství, nevolnost, únava). Následně je tzv. období klidu, které trvá 1 až 20 dní.
  2. Druhá fáze se projevuje velkou citlivostí na světlo (světloplachost) a velkými bolestmi hlavy. Může se objevit spavost. Dochází k poruchám hlavových nervů, poruchy hybnosti svalů, vysoké horečky, zvracení. Toto období trvá 2 až 3 týdny.
Mapa výskytu klíšťat (Zdroj: Kliste.cz)


Léčba klíšťové encefalitidy

Diagnostika klíšťové encefalitidy se provádí krevními testy (průkazem protilátek) a vyšetřením mozkomíšního moku. Odběr moku se provádí tzv. lumbální punkcí, tedy vpichem do oblasti bederní páteře. Při potvrzení diagnózy je naprosto nezbytná hospitalizace v nemocnici. Cílená antivirová léčba neexistuje, aplikuje se jen léčba symptomatická (léky proti bolesti, zvracení, na snížení horečky), která je většinou podávána ve formě infuzní terapie. Hospitalizace trvá většinou 2 týdny a rekonvalescence 2 až 4 týdny.

Co je to borelióza?

Je to úplně jiné onemocnění, než je klíšťová encefalitida, ale mají společný prvek. Obě nemoci způsobuje přenos nákazy od klíštěte. 

Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění a léčí se antibiotiky. Příznakem boreliózy je výskyt červené skvrny se světlým středem uprostřed, která se objeví v místě kousnutí klíštěte a postupně se rozšiřuje do okolí. 

Časté jsou i bolesti svalů, kloubů, únava a další problémy. Klinický obraz LB může být velice pestrý. 3. fáze může přijít až za několik let, zahrnuje poškození kůže, nervové tkáně, srdce a kloubů.

Lymeská borelióza (Zdroj: Biomag.cz)


Jak s tím bojovat?

Na závěr musíme říct, že podceňovat malé zvířátko – klíště – se nevyplácí, protože infekční onemocnění postihuje mozek a mozkové blány a zanedbání léčby může mít trvalé následky.

Nejdůležitější je prevence, a to očkování. Očkovat se můžete kdykoliv během roku a základní očkování se skládá ze 3 dávek. Některé zdravotní pojišťovny poskytují na očkování příspěvky. Upozornění: očkování funguje pouze proti klíšťové encefalitidě a účinnost očkování je až 99 %. 

Součástí prevence je i používání repelentů a nošení vhodného oblečení do přírody, které pokrývá celé tělo. 

 


Zdroj, foto: Euc.cz, Kliste.cz, Biomag.cz, Ockovacicentrum.cz
Editor: Silvie Benešová

Mohlo by vás zajímat...
Close
Back to top button