Počítačový model ucha
Po dvanácti letech usilovné práce mohl profesor Pavel Jungwirth společně se svými spolupracovníky z ÚOCHB AV ČR (Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky) a z rakouské firmy na kochleární implantáty MED-EL konečně ukázat světu kompletní počítačový model ucha. Pomocí tohoto unikátního modelu lze modelovat sluch nejen člověka, ale i ostatních savců, a to v nebývalé šíři. Výsledky jejich výzkumu byly publikovány v prestižním vědeckém časopise Hearing Research.
Model pomůže zdokonalit sluchové kompenzační pomůcky
Detailní model ucha vychází z nejnovějších vědeckých poznatků o slyšení a umožňuje tedy blíže zkoumat vady sluchu, a to jak ty, které mají genetickou příčinu, tak ty, které jsou způsobené vnějšími vlivy. Tým vědců, který se na vývoji modelu podílel, věří, že přispěje k lepšímu porozumění mechanismů různých typů sluchového postižení. Od pochopení těchto mechanismů bude již jen krůček ke zdokonalování sluchových kompenzačních pomůcek. Tento unikátní model totiž umožní vytěžit data, která lze experimentální cestou získat jen velmi obtížně.
Projekt úspěšně dotažen do konce po dlouhých dvanácti letech
A co vlastně profesora Jungwirtha k vývoji tohoto modelu přivedlo? Jeho mladší syn Matěj má po prodělané meningitidě těžkou sluchovou ztrátu. Profesor Jungwirth proto chtěl do problematiky sluchového postižení proniknout ještě hlouběji. Kromě toho je přenos informací v lidském uchu založen na složitých biofyzikálních a biochemických procesech, které jsou, jak profesor řekl, „přesně naše výzkumná parketa“. Profesor Jungwirth přiznal, že když se v roce 2011 do tohoto projektu pustil, nečekal, že zabere dlouhých dvanáct let. Zprvu spolupracoval s Pavlem Mistríkem z firmy MED-EL, avšak o zdárné dotažení do konce se nakonec postaral nesmírně nadaný student Ondřej Ticháček.
Zdroj, foto: Uochb.cz, Facebook.com, Avcr.cz
Editor: Klára Šámalová