Předání ocenění
Ředitelka Tichého světa Mgr. Marie Horáková se dne 7. dubna 2025 vypravila do Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí, aby osobně předala jeho zástupcům, řediteli ÚPMD doc. MUDr. Jaroslavu Feyereislovi, CSc., přednostovi Neonatologické kliniky ÚPMD a 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesoru MUDr. Zbyňkovi Straňákovi, Ph.D., MBA a hlavní sestře ÚPMD Mgr. Aleně Dudové, LL.M., ocenění Tichá instituce roku 2024. Kromě zcela zaslouženého ocenění jim také předala speciální dort z Tiché cukrárny, jakožto poděkování za jejich příkladnou péči o (nejen) maminky se sluchovým postižením.


Příkladná péče o maminky se sluchovým postižením
„Ústav pro péči o matku a dítě se dlouhodobě zaměřuje na poskytování vysoce specializované péče všem maminkám bez rozdílu,“ uvedl doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, Csc., který byl, stejně jako jeho kolegové, oceněním Tichá instituce 2024 velmi potěšen. V této souvislosti pochválil své kolegy za jejich práci a vyzdvihl, že díky nim se maminkám se sluchovým postižením dostává vysoce profesionální a komplexní péče: „Naším cílem je zajistit, aby každá maminka, včetně těch se sluchovým postižením, měla přístup k relevantním informacím a péči, která je pro ni i pro její dítě nejlepší,“ dodává.


Jedinečná vzdělávací a informační videa pro maminky se sluchovým postižením
Ústav pro péči o matku a dítě se ve spolupráci s organizací Tichý svět velmi aktivně podílí na vytváření co nejpřívětivějšího prostředí pro pacientky se sluchovým postižením. Výstupem jejich vzájemné spolupráce je jedinečný projekt, jehož cílem je zpřístupnit odborné a edukační informace z oblasti předporodní, porodní a poporodní problematiky uživatelkám znakového jazyka prostřednictvím videí. Videa budou dostupná načtením QR kódů ve třech informačních letácích, které zahrnují témata těhotenství, porod a péče o dítě. Práce na tomto jedinečném projektu budou pokračovat i v letošním roce, kdy budou maminkám se sluchovým postižením zpřístupňována další edukační videa zaměřená na výše uvedenou tematiku.
Je třeba zdůraznit, že tento projekt byl pro jeho tvůrce skutečně zajímavou výzvou, neboť terminologie používaná v souvislosti s těhotenstvím a porodem není v českém znakovém jazyce běžně používána. Nedílnou součástí projektu byly časté konzultace nejen s odborníky a zdravotnickým personálem, ale i se samotnými uživateli znakového jazyka.
Tento unikátní projekt, který je mimořádným přínosem nejen pro komunitu neslyšících, ale i pro zdravotnický personál, vzniká díky finanční podpoře Nadace ČEZ – Podpora regionů a Nadaci O2. DĚKUJEME!

Zdroj, foto: Tschp.cz, Helpnet.cz, Facebook.com
Editor: Klára Šámalová