UČITEL21: Vzdělávací portál pro studenty a učitele

Co portál Učitel21 obsahuje, co na něm najdete? Najdete tam také příspěvky tlumočnice českého znakového jazyka.

0

Učitel21

Portál Učitel21, který patří Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, má počátky v roce 2017, kdy prezentoval novou vizi učitelství na této fakultě. Děkanka fakulty prof. PaedDr. Libuše Ludíková, CSc. klade důraz na potřebu zvyšování kvality a širší spolupráci týkající se studentů, absolventů, začínajících učitelů a také učitelů s několikaletou praxí. Koncept pojmenovaný Učitel21 měl tyto a další inovace zastřešit a motivovat fakultu k proměně. Podílela se na něm řada pedagogů a studentů z různých kateder a ústavů pedagogické fakulty. Skupinu spolupracovníků vedl Kamil Kopecký, který vytvořil webovou prezentaci a facebookovou stránku Učitel21. Ta se dnes dočkala nového kabátu a obsahu pod vedením Petry Šobáňové. Z původní jednoduché stránky vznikl ambiciózní portál plný zajímavostí pro učitele i studenty. Krátce po svém upgradu nabízí na 300 článků nebo videí.

Učitel21


O co jde?

Cílem portálu Učitel21 je zkvalitnit dosavadní pojetí učitelské přípravy a oslovit studenty. Obrací se ale také k učitelům v praxi. Je edukačním médiem, ve kterém se diskutují inovace a pedagogická témata. Informuje o novinkách, nabízí přednášky, texty, videa a jiné zdroje, které studenti mohou využít při studiu. Najdou se zde také inspirace a motivace k dalšímu vzdělávání. Nechybí zde ani prostor ke sdílení pozitivních příkladů z praxe a blogy studentů, odborníků, učitelů s příběhy. Jejich zkušenosti a názory podněcují studenty k dalšímu přemýšlení nad danou problematikou, kterou lze během praxe správně využít.

Co by měl dobrý učitel umět a znát?


Co na portálu najdete

Portál využijí všichni, které zajímá výchova a vzdělávání dalších generací. Učitelé z praxe na portálu najdou řadu materiálů do výuky různých předmětů, dále zde narazíte na blogy, osobnosti, sekci speciální vzdělávací potřeby, pedagogická témata, znakový jazyk a další. Návštěvníci portálu se rozhodně nudit nebudou. Po proklikání a přečtení článků získají větší motivaci a nadšení k dalším krokům, které je přiblíží k cíli. Portál je velmi pestrý. Je nejen “deaf friendly”, ale také se objeví články s pohledy lidí s dalšími handicapy a jinakostmi.

Sekce, které by vás mohly zajímat


Blog tlumočnice Kristýny

Na portálu Učitel21 narazíte také na blogy, které píšou sami studenti nebo lidé, kteří mají světu co říct. Mezi ně patří také Kristýna Winn, tlumočnice českého znakového jazyka, která pracuje také v Centru podpory studentů se specifickými potřebami na Univerzitě Palackého v Olomouci. Kristýna je také velmi aktivní na svém vlastním kanále a instagramovém účtu Sweet potatoes on the way.

Kristýna Winn

Kristýna s kolegou Mgr. BcA. Pavlem Kučerou, Ph.D pracují na videospotech v českém znakovém jazyce s názvem Znakujme spolu! Nedávno odvysílali již 18. díl. Tento projekt byl první spoluprací s doc. Mgr. Petrou Šobáňovou, Ph.D, která má na starosti obsah a propagaci portálu Učitel21. A právě ona oslovila Kristýnu s nabídkou, aby se svými bohatými zkušenostmi s Neslyšícími a tlumočením psala prostřednictvím blogu na Učitel21 články a své postřehy. Nebo aby nabídla video rozhovory s Neslyšícími, což je horká novinka, která na své zveřejnění na portále teprve čeká.

Petra Šobáňová s Kamilem Kopeckým


A jak říká sama Kristýna, pokud jde o věc, která ji baví a dává smysl, šla do toho s nadšením. Kristýně na portále Učitel21 vyšly už tři články:
Je znakový jazyk mezinárodní?, Proč je potřeba pohádek ve znakovém jazyce…Tlumočení vs. překlad. Články stojí za přečtení. Určitě se dočkáme od Kristýny dalších článků, protože jak říká: “Tato témata jsou nevyčerpatelná a osvěta je přitom neustále potřeba!”

Kristýna doufá, že pomocí portálu Učitel21 a jejích článků o světě neslyšících, znakovém jazyce a tlumočnictví získají studenti a učitelé větší přehled o tom, co to ten sluchový handicap je, co obnáší a co je s ním spojeno.

Ukázka jednoho videa Znakujme spolu!

 


Zdroj, foto: Ucitel21.cz, Pdf.upol.cz, Facebook.com #znakujmespolu
Editor: Lucie Ulrichová

Back to top button