„Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom, co děláme.“ Thomas Alva Edison
Kdo byl Thomas Alva Edison
Thomas Alva Edison, přezdívaný jako Al, se narodil 11. února roku 1847 v Milanu ve státě Ohio. Časté nemoci ho ale pronásledují po celé dětství. Navíc se mu postupem věku stále zhoršuje sluch, až na levé ucho ohluchne zcela. Sám se s tímto nedostatkem ale brzy vyrovná.
Ani ve škole to nemá jednoduché. Nakonec po třech měsících trápení Edison školní lavice opouští a jeho vzdělávání se ujme matka. Zatímco jeho vrstevníci dovádějí venku, on tráví dny ponořený do svých chemických pokusů. Aby měl na své koníčky peníze, přivydělává si prodejem cukroví i zeleniny. Je mu pouhých 15 let, když si dokonce založí vlastní noviny!

Chrlič nápadů
Jeho první patenty se týkají právě vylepšení telegrafního aparátu. Představí telegraf, jenž dokáže přijaté depeše automaticky zaznamenat na papír, nebo systém umožňující přenášet po jedné lince více zpráv najednou. Za svůj život toho ale Edison stihne mnohem víc – stvoří přes 2000 vynálezů! Právě díky němu spatří světlo světa nejen žárovka, ale třeba i fonograf (přístroj na nahrávání a reprodukci lidského hlasu), dynamo, zařízení k uchování čerstvosti ovoce či drtič kamene.

9 vynálezů, které změnily svět
Thomas Alva Edison není totiž spojený jen s žárovkou. V jeho mysli se zrodilo tolik nápadů, že si kolikrát můžete říkat, že není možné, aby na toto všechno přišel jeden člověk. Často to nebyly původně jeho nápady, ale vylepšení již existujících vynálezů, ale stejně. A jaké to třeba byly?
- Žárovka
Když se řekne Thomas A. Edison, jaký vynález vás napadne jako první? Nejspíš to bude žárovka, která ho proslavila po celém světě. Edisonovi se podařilo sestrojit žárovku, jež vydržela svítit 50 hodin, a v roce 1879 ji nechal patentovat. O rok později malá změna v technologii výroby umožnila prodloužení svícení na 1200 hodin. To znamenalo začátek komerčně vyráběných žárovek pro svícení elektřinou v domácnostech.

- Fonograf
Fonograf byl prvním přístrojem, který dokázal nahrávat a následně reprodukovat zvuk. Jedná se o předchůdce gramofonu, jenž o deset let později znamenal revoluci v hudební produkci.

- Cyklostyl
V mládí Edison prodával noviny a brzy vydával i svoje vlastní. Dřina s lisovacím strojem ho později přivedla na nápad první kopírky. Cyklostyl byl blánový rozmnožovač sloužící k množení písemností v době, kdy kopírovací stroje nebyly dostupné. Zařízení bylo sestrojeno z blány, přes kterou se protlačovala fialová barva.
- Sčítač hlasů
Elektrický sčítač volebních hlasů byl prvním vynálezem, který si Edison nechal v roce 1869 patentovat. Praktické zařízení bylo určeno pro hlasování v parlamentu. Poslanec jen přepínal mezi volbou „pro“ a „proti“. Přístroj započítal jeho hlas a na konci vyhodnotil celé hlasování.
- Tavná pojistka
K vynálezu tavné pojistky Edisona přivedlo poznání, že se průchodem elektrického proudu vodiče zahřívají a při vedení vysokého proudu vzniká riziko požáru. Proto vytvořil tavnou pojistku, která se skládá z tenkého drátku v keramickém pouzdře. Drátek se při vedení vysokého proudu přetaví, čímž dojde k rozpojení elektrického obvodu. Izolace kolem se navíc postará o uhašení elektrického oblouku, a tím urychlí vypnutí pojistky.
- Dynamo
Vynález dynama znamenal průlom ve využití elektrické energie pro každodenní život a byl jedním z dílků tvořící Edisonův sen přivést světlo do každé domácnosti. Točivý přístroj, který přeměňuje mechanickou energii na elektřinu se stejnosměrným proudem, si Edison nechal patentovat v roce 1881. O rok později se podílel na stavbě historicky první elektrárny v New Yorku fungující na stejném principu.
- Elektrocentrála
Edison vynalezl elektrický generátor se spalovacím motorem. Ten je poháněný naftou nebo benzínem a díky připojení na dynamo slouží jako zdroj elektrické energie (znáte pod pojmem agregát).
- Kinetograf a kinetoskop
Edison se spolu se svým asistentem Williamem Dicksonem významně zapsal do historie kinematografie. V roce 1889 vynalezli kinetograf, neboli filmovou kameru poháněnou motorem. Zároveň představili veřejnosti i promítací stroj – kinetoskop. Jednalo se o přístroj s kukátkem, pomocí něhož mohla jedna osoba sledovat běžící film. Na vynálezy navázali bratři Lumiérové, kteří díky svému projektoru dokázali poprvé v historii promítat film více divákům.
- Elektromobil
Na začátku minulého století jezdilo na silnicích víc aut na elektřinu než na benzín nebo naftu. Edison se přátelil s Henrym Fordem a jejich společným cílem bylo vyrábět elektromobily s delším dojezdem. Edison pracoval na vylepšení baterie. Jeho cílem bylo vyrobit akumulátor s dojezdem 100 mil (téměř 161 km) bez nutnosti nabíjení.
Thomas Alva Edison výrazně ovlivnil technologický pokrok společnosti. Vynálezy, které vynalezl sám nebo se na nich spolupodílel, výrazně přispěly k růstu bohatství ve společnosti. Při jeho výzkumu ho ovlivňoval praktický přístup k životu, vynikal svou nezlomnou pracovitostí a pílí.
Zdroj, foto: Epocha.cz, Elektrika.cz, Diastyl.cz, Dotyk.cz
Editor: Silvie Benešová