Světový den spoření
Poslední den v říjnu se slaví Světový den spoření, tedy ukládání peněz a vytváření úspor. Tento den v České republice není až tak slavný, ale například v Rakousku je velmi známý a oblíbený. Banky tohoto dne využívají, nabízejí různé akce a pod. Proč je vytváření finanční rezervy vlastně důležité? A jak toho můžeme dosáhnout?

Finanční rezerva na horší časy
Říká se, že by člověk měl mít v rezervě nějaké peníze pro nečekané výdaje. Těmi nečekanými výdaji jsou myšleny věci, které přestanou fungovat a vy se bez nich v domácnosti neobejdete. Například máte starou ledničku, odejde vám pračka, musíte něco opravit apod. Další věcí, na kterou by člověk měl být připravený, jsou nečekané zdravotní komplikace, kvůli kterým můžete být v dlouhodobé neschopnosti a přijdete tak o značnou část příjmu. Stejně tak můžete z různých důvodů přijít o práci a dlouho hledat novou. Nebo vás zaskočí zvyšování cen potravin a energií. Může se stát cokoliv, a tak by bylo vhodné mít peníze našetřené dopředu. Říká se, že ideální je mít tzv. bokem alespoň šest měsíců čistého příjmu.

Jaký je rozdíl mezi šetřením a spořením?
Šetřit můžete tzv. do prasátka. To znamená, že pravidelně dáváte stranou určitou částku. Buď si vytvoříte limit na svém běžném účtu, pod kterým nebudete vybírat peníze, nebo si peníze budete před sebou schovávat na nějaké místo – do obálky, kasičky. Lepší variantou je spoření, díky kterému své peníze můžete zhodnotit. Existují různé spořící účty, stavební spoření a další, které nabízí výhodný úrok. Díky úroku vaše peníze pomalu, ale jistě porostou a neztratí na hodnotě.
Další variantou jsou investice. Není pravda, že investovat mohou pouze bohatí. Investovat může i člověk, který dokáže ušetřit každý měsíc 500 Kč. Vřele však doporučujeme, abyste se před investováním poradili s odborníkem, říká Radka Černá ze Sberbank.

Jak naučit děti hospodařit s penězi?
Téma spoření se týká také dětí, jejich výchovy a vztahu k penězům. Děti už ve školce ví, že peníze neprší z nebe, že peníze nedává bankomat kdykoli. Musí vědět, že rodiče chodí do práce, za kterou dostanou odměnu v podobě peněz – výplaty, a že s těmi penězi musí vyjít každý měsíc. Tento vzoreček dětem připomínáme.
Starší děti je vhodné učit tak, že mohou dostávat v přiměřené výši měsíční (týdenní) kapesné. Musí se naučit rozlišovat mezi utrácením peněz za důležité a naopak nepodstatné věci. Dobré také je dětem ukázat, že vydělat peníze nemusí být lehké. Když například chtějí pořídit nějakou drahou věc, můžete se dohodnout, že budou pomáhat s domácími pracemi a za každý splněný úkol dostanou odměnu. Za našetřené peníze si pak mohou vysněnou věc koupit. Takhle poznají hodnotu peněz v praxi a budou si věcí více vážit. Platí však, že pokud neumí s penězi hospodařit rodiče, dítě se to nemá jak naučit.

Tichý svět a podpora ve finanční gramotnosti
Pokud byste potřebovali poradit se spořením, s šetřením peněz, případně nevíte, jak na tom jste s penězi, můžete se obrátit na nejbližší pobočku Tichého světa. Konzultantni mají k dispozici videa ve znakovém jazyce i výukové materiály Finanční gramotnosti a mohou s vámi tak zmapovat vaši finanční situaci.
Podívejte se na výuková videa v čzj s titulky:
Rodinný rozpočet
Zdravé finanční návyky
Bezpečnost na internetu
Zdroj, foto: Bidli.cz, Svatky.centrum.cz
Editor: Lucie Ulrichová