Jazyk pro oko
19. srpen je dnem narození Dorothy „Dot“ Miles. Tato animace, která byla vytvořena na její počest, vyzdvihuje její nesmazatelný odkaz. Americká neslyšící umělkyně Youmee Lee, která je autorkou této půvabné animace, uvedla, že inspiraci čerpala z „Dotiny“ básně „Jazyk pro oko“, kde znakuje: „Následuj slunce od východu k západu, nebo ho odrážej jako míč.“


Stručný životopis
Dorothy „Dot“ Miles se narodila jako zdravé dítě v roce 1931 v Severním Walesu. V roce 1939 však prodělala zákeřnou meningitidu, která ji připravila o sluch. Navštěvovala Královskou školu pro neslyšící, poté odcestovala do USA, jelikož získala stipendium Gallaudetovy univerzity, kde se věnovala studiu dramatických umění. Když studium dokončila, připojila se k americkému Národnímu divadlu neslyšících a začala se věnovat poetické tvorbě pro neslyšící i slyšící publikum. Svou unikátní poezii tvořila v americkém znakovém jazyce, anglickém znakovém jazyce a také v angličtině. „Dot“ se do Spojeného království vrátila v roce 1977, kde spolupracovala s Britskou asociací neslyšících (BDA).

Nesmazatelný odkaz
Miles chtěla zpřístupnit svou poezii co nejširšímu publiku. Její jedinečná tvorba je dodnes považována za základ pro poezii ve znakovém jazyce jak ve Velké Británii, tak i v USA. Miles je uznávána jako zakladatelka poezie v britském znakovém jazyce a svou tvorbou ovlivnila a inspirovala mnoho současných neslyšících básníků. Napsala také několik knih o znakovém jazyce. Kultura neslyšících a znakový jazyk ji nadchly natolik, že na řešení problémů neslyšících a odstraňování komunikačních bariér mezi neslyšícími a slyšícími neúnavně pracovala až do své smrti. I když tato půvabná animace znázorňuje slunce, Dorothin život počátkem devadesátých let sluncem zalitý nebyl. Trpěla totiž závažným psychickým onemocněním, takzvanou bipolární poruchou. V roce 1993, ve svých 61 letech, ukončila svůj život skokem z okna z druhého patra.

Zdroj, foto: Doodles.google, Dailymoth.com, Standard.co.uk, Signature.org.uk, Msn.com
Editor: Klára Šámalová