Historie školy
Ústav pro hluchoněmé, jak se tehdy školám pro žáky se sluchovým postižením říkalo, byl ve Valašském Meziříčí založen v roce 1911. Jednalo se o třetí ústav na Moravě (po Ivančicích a Lipníku). Škola, která letos oslavila 112 let, byla svědkem velkých historických událostí. Během obou světových válek sloužila jako lazaret (vojenská nemocnice). Vždy se ale vrátila ke svému původnímu poslání – vzdělávání a výchově dětí se sluchovým postižením. Od 90. let dosud se děly velké změny. Proběhly velké rekonstrukce. Zároveň se vzdělávací metody a obory přizpůsobily aktuálním potřebám žáků.

Vzdělávání
Škola ve Valašském Meziříčí poskytuje komplexní vzdělávání dětem od raného věku až do dospělosti. V areálu školy se nachází mateřská, základní a střední škola. Dále pak internát, speciální pedagogické centrum a družina se školním klubem. Od svého vzniku škola praktikovala převážně orální metodu. Od 90. let pak metodu totální komunikace, která využívá ke vzdělávání také znakový jazyk. Třídy v mateřské a základní škole jsou rozděleny na logopedické a surdopedické.


Zajímavosti o škole
Jednou z největších zajímavostí této školy je, že má vlastní kapli, která v letech 1992 až 1997 prošla celkovou rekonstrukcí. Kaple slouží jako společenská místnost, kde se scházejí všichni žáci. Budova školy se stala památkově chráněným objektem a proběhla také regenerace parku. To ze školy dělá kouzelné místo, kde na vás dýchne historie.


Rozhovor s ředitelem školy
Tým Tichých zpráv natočil rozhovor s ředitelem školy Antonínem Liebelem. Ten je ve funkci ředitele od roku 2009 a těší se velké popularitě mezi žáky i rodiči. Rozhovor si můžete poslechnout v přiloženém videu. Dozvíte se mimo jiné, jaké obory lze na škole studovat, jaké přístupy ke vzdělávání dětí se sluchovým postižením praktikují a spoustu dalších zajímavých informací, které jste určitě nevěděli.
Zdroj, foto: Val-mez.cz, Facebook.com
Editor: Kristýna Havlová