Profesorka Alena Macurová převzala v neděli 17. listopadu 2024 významné ocenění!

Profesorka Alena Macurová z Ústavu bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících Filozofické fakulty Univerzity Karlovy obdržela Cenu manželů Coriových.

0

Dvě významná výročí

Univerzita Karlova si každoročně připomíná dva 17. listopady, které se nesmazatelně zapsaly do naší historie. A sice 17. listopad 1939, kdy nacisté po rozsáhlých protinacistických protestech uzavřeli vysoké školy, a také 17. listopad 1989, který je dnem propuknutí studentských protestů, které vedly k pádu komunistického režimu. Listopadové události roku 1989 však na rozdíl od 17. listopadu 1939 přinesly naději v lepší zítřky.

Univerzita Karlova si každoročně připomíná 17. listopad 1939 a 1989 (Foto: Cuni.cz)

Slavnostní večer

V neděli 17. listopadu se ve Velké aule Karolina sešla akademická obec Univerzity Karlovy. Řada studujících, absolventů i akademiků převzala během slavnostního večera z rukou rektorky Mileny Králíčkové různá ocenění za mimořádné studijní a pedagogické výsledky. Rektorka Králíčková letos úplně poprvé udělila Cenu manželů Coriových.

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková přednesla slavnostní projev (Foto: Cuni.cz)

Zasloužené ocenění

Toto ocenění zcela zaslouženě převzala paní profesorka Alena Macurová, jelikož je udělováno za přínos k rovným příležitostem. Málokdo totiž pro neslyšící udělal tolik, jako právě ona. Profesorka Macurová bezesporu patří mezi nejuznávanější lingvistky a je průkopnicí českého znakového jazyka. Svou neúnavnou činností ve prospěch neslyšících a propagací znakového jazyka jako plnohodnotného a unikátního jazyka neslyšících významně změnila nejen život jich samotných, ale také pohled slyšící většiny na ně.

Druhou oceněnou je Hana Havelková, spoluzakladatelka genderových studií na Fakultě humanitních studií UK, která toto ocenění získala in memoriam.

Profesorka Alena Macurová (druhá zleva) převzala Cenu manželů Coriových. První zleva členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj Lenka Henebergová, druhá zprava rektorka UK Milena Králíčková, první zprava předsedkyně Rady pro rovné příležitosti UK Irena Smetáčková (Foto: Cuni.cz)

Cena manželů Coriových

Zmíněná cena nese jméno manželů Coriových, kteří v roce 1947 společně získali Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Získání Nobelovy ceny byl pro Gerty Theresu Coriovou nebývalý úspěch, jelikož se stala první ženou na celém světě, které se podařilo tuto cenu v oboru lékařství získat. Manželé Coriovi studovali medicínu na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. Na půdě této univerzity se seznámili. Oba pocházeli z Prahy, avšak ve dvacátých letech se přestěhovali do USA, kde získali americké občanství. Nobelovu cenu už tedy převzali jako američtí občané.

Snímek ze slavnostního večera v Karolinu (Foto: Cuni.cz)

Zdroj, foto: Ff.cuni.cz, Cuni.cz-1, Cuni.cz-2, Tichezpravy.cz
Editor: Klára Šámalová

Back to top button