Proč slavíme Silvestr? Jak a kde vznikl?

1

Ohňostroje, novoroční přípitek, oslavy, tanec, zábava až do rána – to je Silvestr neboli oslava příchodu Nového roku a loučení se s tím starým nejen u nás a v Evropě, ale také ve velké části světa.

U nás se Silvestr slaví tak, jako všude na světě – kromě oslav a televizních komedií a různých speciálních zábavných silvestrovských pořadů jsou součástí tradičního Silvestra silvestrovské a novoroční obyčeje. Ty se nejvíce dodržovaly na venkově.

A jaké jsou novoroční pověry a zvyky?

Do chalupy chodily ženy ometačky, které ometaly plotnu a kamna, aby v nich dobře hořelo. Co se tento den udělá, bude mít vliv na celý příští rok. Říká se: “Jak na Nový rok, tak po celý rok”, proto se lidé snažili být milí a přívětiví. Na Nový rok by se nemělo prát ani věšet prádlo, jinak by to znamenalo v příštím roce neštěstí nebo smrt někoho blízkého. Také by se ten den neměla jíst drůbež, protože by štěstí uletělo z domu.

Nejpozději na Silvestra by se lidé měli zbavit všech dluhů a vrátit vše půjčené, aby mohli začít pěkně od začátku s čistým stolem. Na Nový rok se doporučuje jíst čočku, ta věští v následujícím roce peníze. Kromě těchto zvyků lidé chodí do divadla, na operu či balet.

Ale jestlipak víte, proč a kdy vlastně vznikl Silvestr?

Tradice slavení Silvestra má dosah až do roku 335, kdy 31. 12. zemřel papež Silvestr I. Od té doby se nakonec pořádají silvestrovské oslavy. Tento papež byl kdysi pro svou křesťanskou víru pronásledován. Za Konstantina Velikého však došlo k obratu a křesťanství bylo uznáno. Svatý Silvestr tehdy prý vyléčil Konstantina z malomocenství. V průběhu svého života se snažil o co největší rozšíření křesťanské víry mezi lidi, a proto byl nakonec blahořečen.

Kdysi se tento svátek nespojoval s žádnými zvyky ani oslavami, ale dnes je tomu jinak. Silvestr se slaví po celém světě, pouze se mu v každé zemi jinak říká, a také jej doprovází i trochu jiné tradice.

Zdroj: magazinelita.cz, spektrumzdravi.cz, spektrumzdravi.cz

 

Jeden komentář

  1. Musím pochválit moc hezky udělanou a poučně napsanou stránku. Jen je tam malá nepřesnost: „…byl nakonec blahořečen.“ Papež Silvestr I. je svatý, to znammená prohlášen za svatého, kdyby byl blahořečen měl by titul blahoslavený.
    Děkuji
    Jan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button