
Jak na přístupné weby?
Tuto otázku položila organizace ASNEP na svých sociálních sítích a webových stránkách a zároveň na ni zveřejnila odpověď – díky několikaměsíčnímu úsilí Expertní komise pro přístupnost a řady dalších odborníků vznikl dokument s názvem Kritéria pro přístupnost webových stránek pro uživatele znakového jazyka. Jak už název napovídá, tento dokument popisuje základní prvky, které by měly webové stránky obsahovat, aby byly snadno čitelné a srozumitelné pro ty neslyšící, kteří jako svůj primární komunikační prostředek používají český znakový jazyk.

Proč je přístupnost tak důležitá?
Plnohodnotná přístupnost pro osoby se sluchovým postižením je totiž v některých oblastech lidského života stále velký problém. Jednou z nejvíce ohrožených skupin jsou právě uživatelé znakového jazyka, kteří se dennodenně setkávají s komunikačními bariérami. Ty způsobuje i nedostatečné zpřístupnění informací v preferovaném komunikačním kanále. A pokud přece jen jsou na webech k dispozici překlady jejich obsahu do českého znakového jazyka, bývají často neúplné nebo i nekvalitní. Neslyšící tak nemají stejný přístup k informacím jako většinová společnost, což je v životě značně omezuje.

První krok k nápravě
Organizace ASNEP chce svým dokumentem ukázat, jak by měla vypadat efektivní přístupnost webu: „Tento proces zahrnuje výběr relevantního obsahu, zajištění kvality videí a jejich správné umístění na webových stránkách. Důležité je také pravidelně kontrolovat funkčnost videí a informovat cílovou skupinu o jejich dostupnosti.” Jedná se o první krok, na který bude navazovat další práce, jejímž cílem je dosáhnout maximální přístupnosti pro lidi se sluchovým postižením.
Dokument včetně videopřekladu naleznete na webových stránkách ASNEP.
Zdroj, foto: Asnep.cz, Facebook.com
Editor: Kristýna Havlová