Příběh slovenské tlumočnice znakového jazyka Kataríny Vidové

Seznamte se s nevšedním příběhem slovenské tlumočnice znakového jazyka Kataríny Vidové, která si díky své obětavé službě neslyšícím vysloužila označení „klenot v komunitě neslyšících“.

0

Jedinečný rozhovor 

29. ledna 2025 byl na slovenském portále najmama.aktuality.sk publikován jedinečný rozhovor se slovenskou tlumočnicí znakového jazyka Katarínou Vidovou, v němž mimo jiné povyprávěla nejen o svém životě, o své cestě za tlumočnickou profesí, ale i o potřebách neslyšících, které jsou často přehlíženy.

Slovenská tlumočnice znakového jazyka Katarína Vidová (Foto: Onlinetlmocnik.sk)

44 let obětavé pomoci

Paní Katarína již 44 let oddaně pomáhá neslyšícím v nejrůznějších situacích a doprovází je všude tam, kde to potřebují, to znamená například do školek, k lékařům, do nemocnic, na IVF kliniky (kliniky umělého oplodnění), ale také do věznic, k soudům a na úřady. Se „svými“ neslyšícími tak sdílí chvíle nejen radostné, ale i mimořádně vážné. Její tlumočnická profese ji dvakrát postavila i před takové situace, kdy musela neslyšícím rodičům sdělit, že jejich dítě má leukémii. V obou případech to naštěstí dobře dopadlo a obě děti se úspěšně vyléčily.

Paní Katarína tlumočí neslyšícím už 44 let! (Foto: archiv Kataríny Vidové)

Co Katarínu Vidovou k profesi tlumočnice znakového jazyka přivedlo? 

Dva sourozenci její matky byli neslyšící a jejich komunikace pohyby rukou ji odmalička přitahovala. Neslyšící sestra její matky se dokonce stala její kmotrou, a byla to právě ona, kdo ji k lásce k neslyšícím přivedl. Paní Katarína vystudovala střední průmyslovou školu strojírenskou a budoucí zaměstnání ji nenaplňovalo. Když jí bylo devatenáct, měla toho dost a rozhodla se vydat se za snem stát se tlumočnicí znakového jazyka. Začátky však byly těžké, jelikož profese tlumočníka znakového jazyka v té době neexistovala. Hlavní možností, jak se naučit znakový jazyk, bylo dostat se mezi neslyšící. Paní Katarína proto dala výpověď ve Východoslovenských železárnách v Košicích a rozhodla se pracovat ve Výrobním družstvu invalidů OBZOR, kde pracovalo zhruba 50 neslyšících, s jejichž pomocí se znakový jazyk postupně učila. Byla však považována za černou ovci, jelikož, na rozdíl od většiny tlumočníků, neměla neslyšící rodiče. Ale nenechala se odradit…

Svého snu stát se tlumočnicí znakového jazyka se nikdy nevzdala (Foto: archiv Kataríny Vidové)

Přelomový rok 2000

Teprve v roce 2000 se však mohla paní Katarína tlumočnické profesi začít věnovat naplno, a to díky změně v zákoně, která konečně umožňovala tlumočení skrze činnost osobního asistenta pro neslyšící. Jako samoživitelka dvou dětí se mezitím živila lecčím, podnikala, prodávala parfémy a vysavače.

Za svou dlouholetou činnost ve prospěch neslyšících převzala paní Katarína dne 3. října 2024 v Bratislavě ocenění Sociální čin roku 2023.

Momentka z předávání ocenění Sociální čin roku 2023 (Foto: TASR/Jakub Kotian)
Na ocenění Sociální čin roku 2023 nominovala paní Katarínu Mgr. et Mgr. Jana Barčák Filipová, prezidentka ANEPS (Foto: archiv Kataríny Vidové)

Zdroj, foto: Najmama.aktuality.sk, Tichezpravy.cz, Onlinetlmocnik.sk
Editor: Klára Šámalová

Back to top button