Jedinečný rozhovor
29. ledna 2025 byl na slovenském portále najmama.aktuality.sk publikován jedinečný rozhovor se slovenskou tlumočnicí znakového jazyka Katarínou Vidovou, v němž mimo jiné povyprávěla nejen o svém životě, o své cestě za tlumočnickou profesí, ale i o potřebách neslyšících, které jsou často přehlíženy.
![](https://www.tichezpravy.cz/wp-content/uploads/2025/02/1-3.jpg)
44 let obětavé pomoci
Paní Katarína již 44 let oddaně pomáhá neslyšícím v nejrůznějších situacích a doprovází je všude tam, kde to potřebují, to znamená například do školek, k lékařům, do nemocnic, na IVF kliniky (kliniky umělého oplodnění), ale také do věznic, k soudům a na úřady. Se „svými“ neslyšícími tak sdílí chvíle nejen radostné, ale i mimořádně vážné. Její tlumočnická profese ji dvakrát postavila i před takové situace, kdy musela neslyšícím rodičům sdělit, že jejich dítě má leukémii. V obou případech to naštěstí dobře dopadlo a obě děti se úspěšně vyléčily.
![](https://www.tichezpravy.cz/wp-content/uploads/2025/02/2-3-500x333.jpg)
Co Katarínu Vidovou k profesi tlumočnice znakového jazyka přivedlo?
Dva sourozenci její matky byli neslyšící a jejich komunikace pohyby rukou ji odmalička přitahovala. Neslyšící sestra její matky se dokonce stala její kmotrou, a byla to právě ona, kdo ji k lásce k neslyšícím přivedl. Paní Katarína vystudovala střední průmyslovou školu strojírenskou a budoucí zaměstnání ji nenaplňovalo. Když jí bylo devatenáct, měla toho dost a rozhodla se vydat se za snem stát se tlumočnicí znakového jazyka. Začátky však byly těžké, jelikož profese tlumočníka znakového jazyka v té době neexistovala. Hlavní možností, jak se naučit znakový jazyk, bylo dostat se mezi neslyšící. Paní Katarína proto dala výpověď ve Východoslovenských železárnách v Košicích a rozhodla se pracovat ve Výrobním družstvu invalidů OBZOR, kde pracovalo zhruba 50 neslyšících, s jejichž pomocí se znakový jazyk postupně učila. Byla však považována za černou ovci, jelikož, na rozdíl od většiny tlumočníků, neměla neslyšící rodiče. Ale nenechala se odradit…
![](https://www.tichezpravy.cz/wp-content/uploads/2025/02/3-3-500x333.jpg)
Přelomový rok 2000
Teprve v roce 2000 se však mohla paní Katarína tlumočnické profesi začít věnovat naplno, a to díky změně v zákoně, která konečně umožňovala tlumočení skrze činnost osobního asistenta pro neslyšící. Jako samoživitelka dvou dětí se mezitím živila lecčím, podnikala, prodávala parfémy a vysavače.
Za svou dlouholetou činnost ve prospěch neslyšících převzala paní Katarína dne 3. října 2024 v Bratislavě ocenění Sociální čin roku 2023.
![](https://www.tichezpravy.cz/wp-content/uploads/2025/02/4-2-500x357.jpg)
![](https://www.tichezpravy.cz/wp-content/uploads/2025/02/5-500x375.jpg)
Zdroj, foto: Najmama.aktuality.sk, Tichezpravy.cz, Onlinetlmocnik.sk
Editor: Klára Šámalová