Pojďte studovat český znakový jazyk na FF UK!

Čeká vás letos maturita a rozmýšlíte se, co dál? Baví vás jazyky, zejména český znakový jazyk a chtěli byste ho poznat hlouběji? Přihlaste se na studium Jazyky a komunikace neslyšících na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

0
Ústav jazyků a komunikace neslyšících (Foto: Facebook.com, Čeština v komunikaci neslyšících)

Jedinečný obor

Za tímto studijním oborem stojí profesorka Alena Macurová, která začala na neslyšící nahlížet nikoli medicínským pohledem, ale jako na nositele svébytné kultury a jazyka. Díky jejímu úsilí se nejen začal postupně měnit přístup k neslyšícím a znakovému jazyku, ale také byl v roce 1998 otevřen na Ústavu českého jazyka a teorie komunikace nový obor Čeština v komunikaci neslyšících. V roce 2013 dokonce vznikl samostatný Ústav jazyků a komunikace neslyšících, který se následně o 10 let později sloučil s Ústavem bohemistických studií a vznikl tak Ústav bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících.

Emeritní profesorka Alena Macurová za svou činnost získala již řadu ocenění (Foto: FF.cuni.cz)

Studium

Bakalářským a magisterským studiem za ty roky prošlo mnoho studentů. Mezi nimi i neslyšící a nedoslýchaví. Někteří z nich dokonce v daném oboru učí další generace studentů. A co vás čeká? Budete se zabývat lingvistikou znakových i mluvených jazyků, dozvíte se o životě a kultuře neslyšících a navíc si ve druhém ročníku můžete zvolit ze dvou specializací právě tu, kterou byste se chtěli zabývat: na výběr je tlumočnictví nebo pedagogika. Uplatnění po studiu je velmi široké. Můžete pracovat v různých organizacích, školách, médiích nebo v překladatelství.

Studuj na FF UK! (Foto: Ubn.ff.cuni.cz)

Pokud máte zájem o toto studium, podívejte se na webové stránky ústavu, kde naleznete vše potřebné k přihlášce ke studiu.

Více informací o studiu se dozvíte v propagačním videu od absolventa a zároveň lektora tohoto oboru Milana Fritze:


Zdroj, foto: Ubn.ff.cuni.cz, Facebook.com, Youtube.com
Editor: Kristýna Havlová

Back to top button