
Nápojové kartony
Nápojové kartony neboli Tetrapak. Sem řadíme krabicové obaly od mléka, mléčných výrobků, pasterovaných potravin, rostlinných nápojů, džusů či vína. Aby třídění nápojových kartonů bylo efektivní, doporučuje se před vyhozením do kontejneru řádně vyprázdněné nápojové kartony sešlápnout. Pokud je vyprázdníte, není pak třeba je zvlášť vymývat.


Třídění tetrapaku v ČR
Systém třídění tetrapaku v České republice není jednotný. Nicméně platí pravidlo, že nápojové kartony vždy házíte do kontejnerů či nádob různých tvarů a barev, které obsahují speciální oranžovou nálepku a značku C/PAP. „Záleží na tom, jak má obec systém sběru nápojových kartonů nastavený. Na nápojových kartonech jsou tyto značky (viz dolní foto).”

Novinka v Praze
Z důvodu neefektivní a velmi nákladné recyklace tetrapaku se hlavní město České republiky rozhodlo změnit systém třídění odpadu. Z pražských ulic postupně zmizí kontejnery a nádoby speciálně pro tetrapak, budou zcela zrušeny. Tetrapak se tak v Praze nově vhazuje do žlutých kontejnerů na plast.

Složení nápojových kartonů
Nápojový karton je vícedruhový a složitý materiál. Skládá se z až 6 vrstev! Hlavní vrstvu tvoří karton, je ho až 70-85%. Díky tomu se řadí mezi nejekologičtější obaly na světě, protože je tvořen kartonem = celulózou vyrobenou ze dřeva (obnovitelný přírodní zdroj). Další hlavní vrstvou je polyethylen (20%), díky němu se nepropustí voda a mikroorganismy. Nakonec je tam 5% hliníku, který chrání obsah kartonu před světlem, kyslíkem a bakteriemi.

Proč třídit Tetrapak?
Tetrapak má všestranné využití. U nás se recyklovaný nápojový karton dále využívá v papírenském průmyslu na výrobu nových papírových výrobků. Anebo ve stavebním průmyslu na výrobu stavebních a izolačních desek, což dělají naši sousedé Slováci. Takové desky se velmi podobají sádrokartonu.

Dům z krabice od mléka:
Zdroj, foto: e15.cz, Jaktridit.cz, Jaksetociodpady.cz, Tetrapak.com, Zajimejse.cz, Samosebou.cz, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková