Neslyšící fotograf chce svou výstavou ukázat, že lidé se sluchovým postižením mohou dělat cokoliv

V anglickém Nottinghamu je v těchto dnech k vidění unikátní výstava neslyšícího fotografa Stephena Iliffa, která má nejen lidem se sluchovým postižením ukázat, že sluchové postižení není překážkou úspěchu.

0

Neotřelý způsob podpory lidí se sluchovým postižením 

Neslyšící fotograf Stephen Iliffe zvolil neotřelý způsob podpory stejně postižených lidí. Začátkem října totiž v Nottinghamu zahájil unikátní výstavu, která představuje úspěchy 42 lidí, kteří se navzdory sluchovému postižení prosadili v nejrůznějších oborech. Najdete mezi nimi například modelky, sportovce, televizní šéfkuchaře a vědce.

Fotograf Stephen Iliffe (vlevo) (Foto: Nuh.nhs.uk)

Deaf Mosaic 

Tato unikátní výstava, která nese název Deaf Mosaic, je k vidění v chodbách dvou hlavních nemocnic v Nottinghamu a také v čekárně audiologické ambulance v Ropewalk House, která slaví 30. výročí poskytování audiologických služeb. Jason Smalley, vedoucí audiologie v Ropewalk House, řekl: „Poutavé obrázky jsou pro pacienty úžasné a doufáme, že jim pomohou pochopit, že neslyšící lidé mohou dělat cokoliv.

Výstava Deaf Mosaic má ukázat, že lidé se sluchovým postižením mohou dělat cokoliv (Foto: Nuh.nhs.uk)

Autor výstavy chce, aby lidé se sluchovým postižením měli pozitivní vzory

Za tímto jedinečným nápadem stojí osobní zkušenosti samotného autora výstavy. „Když jsem vyrůstal, často jsem měl pocit, jako bych byl jediný neslyšící člověk na světě,“ řekl. Zároveň si posteskl, že narážel na předsudky a bariéry a že mu chyběl vzor, ke kterému by vzhlížel: „Chci, aby dnešní generace neslyšících dětí a dospělých měly včasný přístup k pozitivním vzorům, jako je architekt Martin Glover nebo sportovkyně Jodie Ounsley, aby získaly pocit, že i ony mají právo na své vlastní sny a na podporu při jejich dosahování.

Výstava představuje 42 rozmanitých příběhů lidí se sluchovým postižením (Foto: Nuh.nhs.uk)

Psychická podpora

Jednou z osob se sluchovým postižením, které se pro výstavu propůjčily, je autorka, herečka a komička Samantha Baines. Ta řekla, že když se ve věku 29 let dozvěděla, že trpí ztrátou sluchu, byl to pro ni šok. Měla totiž obavy z budoucnosti a zároveň neznala nikoho se sluchovým postižením ve stejném věku jako tehdy byla ona. V této souvislosti si posteskla, že kdyby v době, kdy jí byla tato nepříjemná diagnóza sdělena, viděla tuto výstavu, která představuje rozmanité příběhy lidí se sluchovým postižením, byla by to pro ni obrovská psychická podpora.

Součástí výstavy je i příběh Samanthy Baines (Foto: Deaf-mosaic.com/Stephen Iliffe)

Zdroj, foto: Nuh.nhs.uk, Deaf-mosaic.com, Bbc.com, Inyourarea.co.uk
Editor: Klára Šámalová

Back to top button