Možnosti vzdělávání neslyšících dětí v době koronaviru

0

Již měsíc nefungují školní instituce, děti školou povinné přišly o každodenní výuku a socializaci s učiteli a se spolužáky. Škola se přesunula do domovů, dozor nad výukou mají na starosti rodiče a děti plní školní povinnosti prostřednictvím dálkové výuky přes internet. Víte, že jsou i jiné možnosti vyučování pro neslyšící dětí než ty, které nabízí škola vašeho dítěte? Např. Online doučování a Klub (Ne)rošťáků.

Projekt Online doučování

Projekt vytvořený Ústavem jazyků a komunikace neslyšících FF UK vznikl jako reakce na současnou školní výuku, která se, vlivem státem nařízené karantény, přesunula ze školy do domovů. Děti se sluchovým postižením plní úkoly bez adekvátní pedagogické opory, chybí jim kvalitní přísun vzdělávacích informací v jejich mateřském jazyce. 

Projekt Online doučování poskytuje dítěti se sluchovým postižením (uživateli ČZJ), které je žákem základní školy, dálkové doučování skrz vzájemně zvolenou komunikační platformu (Google Hangouts, Zoom či Skype). Doučování funguje s doučovatelkami, které ovládají ČZJ a mohou tak dítěti vysvětlit danou látku či pomoct vyřešit úkoly v ČZJ. A protože škola není jen o vzdělávání, ale je také o velmi důležitém interakčním jevu – socializaci, neslyšící děti mají možnost si s doučovatelkami normálně popovídat v přátelském duchu, nejen pouze v tom vzdělávacím.

Doučovatelky nejsou vystudované pedagožky, ale jsou to studentky Ústavu jazyků a komunikace neslyšících na FF UK, které vstoupily do projektu jako dobrovolnice bez finančního nároku. 

Doučovatelky, které učí v ČZJ

Láká vás to? Chtěli byste do toho zapojit své dítě? Nudí se vaše dítě doma a nemá si s kým popovídat v ČZJ? Je vaše dítě zoufalé nad domácí výukou a neví co s domácími úkoly? Je to jednoduché, stačí vyplnit objednávkový formulář. Ještě předtím si ale nastudujte pravidla Online doučování, která jsou srozumitelně uvedená v obou jazycích (ČJ, ČZJ) na webových stránkách. Tamtéž můžete také nalézt souhrn online zdrojů pro výuku. Možná budete překvapeni, kolik vzdělávacích možností se skrývá na internetu.

Online doučování pro děti – uživatele ČZJ

Klub (Ne)rošťáků

https://www.facebook.com/mmzelenkova/videos/10216475581624430/

Zábavný edukační projekt, který má na svědomí neslyšící asistentka pedagoga a moderátorka České televize Markéta Zelenková společně se svým partnerem Martinem Plasem, vznikl také v důsledku koronavirové epidemie.

Markéta a Martin vytvořili online dětský klub pro neslyšící děti na Facebooku – klub (Ne)rošťáků. Skupina obsahuje pracovní listy, náměty a inspirace na smysluplné trávení volného času dětí se sluchovým postižením. Dále také tzv. Znakoland, slovník výrazů v ČZJ. Doménou skupiny jsou bezesporu hravá a poutavá vyprávění Markéty prostřednictvím videí, v nichž se zaměřuje především na poetický znakový jazyk – básně a písničky v ČZJ. Momentálně jsou k dispozici materiály s velikonoční tématikou. Markétě moc fandíme a těšíme se na další posty! 


Velikonoční experiment

Zdroj, foto:
Sites.google.com/view/onlinedoucovaniczj,Facebook@klub.nerostaci
Editor: Kristýna Mariáková

 

Back to top button