Gramotnost
Mezi základní schopnosti gramotnosti patří čtení, psaní a počítání. Gramotnost je nesmírně důležitá, neboť s ní souvisí další věci, díky nimž se člověk může orientovat ve světě, znát svá práva a aktivněji se postavit podmínkám, které ho drží v bídě. Gramotnost umožňuje, aby si lidé mohli přečíst varovné nápisy na chemickém hnojivu či aby se dozvěděli o vládním sociálním programu a dovedli se do něj přihlásit.
Vznik Mezinárodního dne gramotnosti
V současné době je na světě stále ještě asi pětina obyvatelstva negramotná, přičemž dvě třetiny z nich jsou ženy a přibližně 67 milionů dětí nechodí do školy. Na tento smutný fakt UNESCO upozorňuje pomocí Mezinárodního dne gramotnosti (International Literacy Day), který se slaví každoročně 8. září již od roku 1966. Slaví se po celém světě.
Gramotnost ve světě
Určitě nikoho nepřekvapí, že nejnižší gramotnost vykazují země jižní Asie či subsaharské Afriky (60%). Arabské státy jsou na tom o trochu lépe (70%), naopak největší gramotnost vykazuje Evropa, Severní Amerika a Austrálie (80%).
Asie a subsaharská Afrika
Nejnižší gramotnost okolo 53% má skupina nejméně rozvinutých zemí. Největší počet negramotného obyvatelstva žije sice v Asii, relativně nejvážnější je však situace v subsaharské Africe. Právě do Afriky spadá desítka zemí, kde více než polovina lidí neumí číst a psát.
Prevence negramotnosti
Aby lidé nebyli negramotnotní, vzdělání je nejlepší prevencí. Docházka do školy je také jednou z nejlepších forem prevence proti dětské práci. Gramotnost pomáhá snížit dětskou úmrtnost, dosáhnout rovnosti žen a mužů, vymýtit chudobu či omezit růst populace. Gramotnost je jedním ze základních stavebních kamenů inteligence národa.
Útěcha
Malou útěchou je, že děti a mládež jsou stále vzdělanější než jejich rodiče, což platí zejména pro dívky. Za posledních dvacet let se gramotnost zvýšila o 4% u chlapců a 8% u dívek, často díky zrušení školních poplatků a všestranné podpoře od vlád, místních i mezinárodních organizací. Ačkoliv dívky rychle dohánějí chlapce (a v některých zemích je dokonce lehce předhánějí), stále tvoří ženy a dívky celé dvě třetiny všech negramotných. Největší nerovnost pak nalezneme v jižní Asii, kde 73% mužů umí číst a psát, zatímco u žen je to jen 51%.
Gramotnost se posunula na vyšší level
Dříve se člověk označoval za gramotného, pokud uměl číst, psát a počítat. V současné době to ale nestačí. Gramotnost se rozvíjí spolu se vzděláním. V západním světě se čtení, psaní a počítání považuje za samozřejmost, proto nyní se můžeme setkávat nově s gramotností čtenářskou (literární), matematickou (numerickou), počítačovou (informační), technickou, přírodovědnou, dále pak mediální, demokratickou či například tržní.
A jak na tom Česko?
V České republice je negramotných, tedy neschopných číst a psát, pouze necelé jedno procento. ALE upozorňuje se také na to, že mnoha Čechům chybí tzv. „funkční gramotnost“, tedy dovednost uplatňovat nabyté vědomosti v reálném životě. Znamená to, že gramotnost se v tomto smyslu nevztahuje pouze ke čtení a psaní, ale celkově k získávání vědomostí a jejich uplatňování.
Zdroj, foto: Coop.cz, Edunews.cz, Edsys.in, ctenarska-gramotnost.cz, Zsvelvary.cz, Stoplusjednicka.cz ,Spomocnik.rvp.cz
Editor: Magda Jandusová