Podepsání zákona
Agentura Reuters ve své zprávě k této pro neslyšící významné události uvedla: „Prezident Cyril Ramaphosa podepsal zákon, který uznává znakový jazyk jako dvanáctý úřední jazyk země, vedle angličtiny, zuluštiny, afrikánštiny a dalších, aby pomohl chránit práva neslyšících a podpořil inkluzivitu.“

Naděje na lepší budoucnost
Uznání znakového jazyka jako oficiálního jazyka přineslo jihoafrickým neslyšícím obrovskou naději na lepší budoucnost a snazší přístup ke vzdělání. Jedním z nich je i 19letý neslyšící student Bongumusa Manana, který studuje v Johannesburgu. Ten si od tohoto dlouho očekávaného politického kroku slibuje, že bude moci jít na univerzitu a splnit si své sny. „Mohu dosáhnout čehokoli,“ vyjádřil se prostřednictvím znakového jazyka nadšeně.

Přelomový rok
Tento rok je pro jihoafrické neslyšící skutečně přelomový, jelikož komunita neslyšících bojovala za uzákonění znakového jazyka dlouhých 25 let! Wilma Newhoudt-Druchen, jediná neslyšící členka parlamentu, zdůraznila, že Jihoafrická republika musela ujít opravdu dlouhou cestu, než se dostala takhle daleko. Neslyšící Hamza Muhammad, bývalý prezident dětského parlamentu Nelsona Mandely, řekl: „My všichni jsme lidské bytosti, které žijí v jednom světě, a neslyšící mají také svá práva. Chtěl bych poděkovat prezidentovi za podporu neslyšících v zemi.“ Cílem dětského parlamentu je umožnit dětem, aby měly příležitost ovlivňovat politiku tak, aby byla naplňována jejich práva. Andiswa Gebashe, aktivistka za jihoafrický znakový jazyk a bývalá tlumočnice jihoafrického prezidenta Ramaphosy, upřesnila: „Je to velmi bohatý, krásný jazyk, ale potřebujeme lidi, kteří budou dostatečně vybaveni, aby jej mohli rozvíjet ještě víc.“

Zdroj, foto: Reuters.com, Msn.com, Sg.news.yahoo.com, News24.com, Headtopics.com, Heraldlive.co.za, Iol.co.za, Wcedonline.westerncape.gov.za, Pixabay.com
Editor: Klára Šámalová