Plíce a postcovidový syndrom
V souvislosti s onemocněním COVID-19 se u mnoha lidí, kteří touto nemocí prošli, setkáváme i s tzv. postcovidovým syndromem. Jedná se o soubor rozličných příznaků, přičemž nejčastěji jsou postiženy dolní dýchací cesty a plíce. Až 20 procent pacientů tak může pociťovat příznaky jako je kašel a zvýšená dráždivost dýchacích cest, dušnost, bolesti na hrudi a časté zadýchávání. Hojně se setkáváme také se zhoršením chronických nemocí dýchacích cest, jako je astma a chronická obstrukční plicní nemoc.

Jaké změny zanechává onemocnění COVID-19 na plicích?
Onemocnění COVID-19 či na něj nasedající zápal plic mohou u některých pacientů zanechat na plicích zánětlivé změny až přestavbu plicní tkáně (plicní fibróza). Dýchací cesty jsou po prodělaném onemocnění také více citlivé k vnějším vlivům. To může pacient pociťovat jako jejich zvýšenou dráždivost (a náchylnost ke kašli) či zvýšenou stažlivost a následně pocity nedostatku dechu, tedy dušnost.
Po prodělání nemoci si lékaři na pořízených CT snímcích plic všimli známek poškození. Na nich je patrný jev, známý jako „mléčné sklo“, tedy hromadění tekutiny v plicích, viditelné jako bílé skvrny. Snímky ukazují, že u pacientů s prodělanou chorobou COVID-19 bylo mléčné sklo výraznější.

Proč je cvičení důležité
Už více než milion lidí v Česku prodělalo koronavirus. Někteří o něm ani nevěděli, mnohým však zůstala po prodělané infekci covidu-19 únava, vyčerpání, dušnost a celkově snížená výkonnost.
Málokdo (neslyšící i slyšící) ví, že cvičení po prodělání nemoci COVID-19 je důležité, protože dušnost (ztížené dýchání) je obvyklá. Snadno můžete ztrácet dech, protože vám ubyly síly a kondice. Navíc pocit dušnosti může vyvolávat úzkost, která může stav zhoršovat.
Řada lidí, kterým odezněly akutní příznaky covidu, mají negativní test a jsou považováni za vyléčené, má ještě dlouho potíže s dechem. Nedokážou se pořádně nadechnout a cítí, jako by jim někdo seděl na prsou. Proto je důležité zachovat klid a naučit se cviky, které vám pomůžou zvyšovat aktivitu a začnete pomalu cvičit.

Cvičení po odchodu z nemocnice
Cvičení je důležitou součástí zotavení po těžkém průběhu COVID-19. Cvičení je nápomocné pro: zlepšení kondice, snížení dušnosti, zvýšení síly svalů, zlepšení rovnováhy a koordinace, zlepšení vašeho myšlení, snížení stresu a zlepšení nálady, zvýšení sebevědomí a zvýšení vaší energie. K dechovému cvičení je vhodné připojit kondiční procházky venku v přírodě.

Sadu rehabilitačních cvičení po onemocnění COVID-19 připravili odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc a tuto sadu si můžete prohlédnout na youtube, viz zde.
Upozornění: pokud i po zotavení a po cvičení stále trpíte dušností, okamžitě se obraťte na svého praktického lékaře. Dušnost či bolest na hrudi jsou závažné příznaky a mohou vznikat z mnoha příčin. Návštěvu neodkládejte také v případě přetrvávajícího kašle, zvýšené teploty, horečky či nadměrného pocení. K tomu Vám napomůže Tichá linka, která Vás spojí s vaším lékařem a pomůže Vám porozumět dalšímu doporučenému lékařskému postupu.
Zdroj, foto: iDNES.cz, Czechsight.cz, Drmax.cz, Fnol.cz, Cnn.iprima.cz, Youtube.com, Olomoucky.denik.cz, Osn.cz, Blesk.cz
Editor: Silvie Benešová