Na webových stránkách www.ct24.cz jsou k dispozici praktické rady lidem postiženým povodněmi – zaměřené na vládní pomoc, bezpečnostní pravidla při úklidu či řešení pojistných událostí.
Daňové úlevy postiženým povodní, které oznámil ministr financí Miroslav Kalousek na konci minulého týdne, vstoupí v platnost nejpozději ve čtvrtek 13. června. Opatření se týkají živnostníků a firem, kterým se rozhodlo ministerstvo financí odpustit daně do výše povodňových škod.
Resort dále odsunul podnikajícím fyzickým i právnickým osobám splatnost daně. Těm, kterým k 30. červnu vzniká povinnost doplatit daň z příjmů za loňský rok, bude prominut úrok z prodlení a penále – daň zaplatí nejpozději do 31. října. „Osoby, které budou chtít využít úlevu, oznámí tuto skutečnost správci daně, přičemž doloží, že byly postiženy povodněmi, nebo připojí čestné prohlášení,“ uvedlo ministerstvo.
Při řešení pojistné události je hlavně důležité škody co nejdříve pečlivě zdokumentovat a nahlásit své pojišťovně. Ne každá pojišťovna ale pouhou fotodokumentaci akceptuje. Je proto nutné si pečlivě prostudovat pojistnou smlouvu dříve, než se zaplavený rozhodne škody zlikvidovat.
Jak zajistit poškozený objekt po povodních
Důkladné vyvětrání – podle odborníku je nejlepší udělat v bytě pořádný průvan. Dají se ale zapůjčit i speciální vysoušeče.
Kontrola statiky – odborník zkontroluje objekt, stanoví rozsah poškození a navrhne postup oprav.
Postup odklízení škod – po odeznění záplavové vlny vyčerpat veškerou vodu a vyvézt bahno. Nutné je i vysoušení zdí, koberců a podlah, případně likvidace zničených předmětů a veškerých potravin.
Kontrola stavu inženýrských sítí – odborník znovu zapojí elektřinu, plyn, vodu, telefonní přípojky a internet.
Používání ochranných pomůcek a důraz na hygienu – riziko nakažení infekcí.
Po opadnutí záplav je nutné odčerpat všechnu zbývající vodu ze studny, tak aby v ní nezůstala špinavá, kontaminovaná voda a lidé se vyvarovali možným nákazám. Nyní přichází na řadu čištění stěn a dna studny kartáči a čistou vodou. Stěny následně omýt dezinfekcí s obsahem chlóru – poté celou studnu opláchnout a vodu opět odčerpat.
Na dně studny zůstávají nánosy bahna a kalu, ty je třeba odstranit a nahradit štěrkem nebo pískem. A pokud je třeba, je nezbytné opravit i stěny studny. Po dvou až třech dnech je nutné si nechat udělat rozbor vody u akreditované laboratoře.
V kontaminovaném bahně po záplavách číhají na lidi nejrůznější infekční onemocnění jako žloutenka, salmonelóza či úplavice. Zdravotní pojišťovny připravují očkovací programy, ministerstvo zdravotnictví doporučuje všem zkontrolovat si očkovací průkazy a případně se nechat přeočkovat proti tetanu. Ministr zdravotnictví Leoš Heger nabádá občany k opatrnosti. Je potřeba být velmi obezřetný při styku se znečištěnou vodou. Hrozí infekce. Povodně znečistily stovky zdrojů pitné vody. Vyčištění bude trvat několik týdnů.
Zdroj: ct24.cz