Co předcházelo letům do vesmíru
Na konci 50. let 20. století byl Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ještě mladou organizací a jednou z největších výzev pro ni bylo zjistit, zda je let člověka do vesmíru reálnou možností. NASA potřebovala tehdy lépe porozumět účinkům dlouhodobého stavu beztíže na lidské tělo a zda kinetóza může bránit vesmírným misím. Koncem 50. let tedy NASA a Lékařský institut námořního letectva sídlící na námořní letecké základně v Pensacole (Florida) založily společný výzkumný program pro studium těchto účinků.
Nečekaná komplikace
Vědci se domnívali, že simulovat drsné podmínky panující ve vesmíru bude velmi snadné – např. zavřít lidi do speciální rotující místnosti a pak s ní pravidelně otáčet. Nepočítali však s jednou závažnou komplikací – každý, kdo se těchto experimentů zúčastnil, začal totiž zvracet dříve, než byli schopni získat nějaká užitečná data.
Gallaudetova jedenáctka, skupina neslyšících mužů
Bylo tedy zapotřebí získat lidi, kteří budou vůči kinetóze odolní. NASA proto rekrutovala 11 neslyšících mužů s poškozeným rovnovážným ústrojím, které je zodpovědné za vnímání polohy i pohybu hlavy a celého těla v prostoru a udržování rovnováhy. Deset z těchto mužů přišlo o sluch po prodělání meningitidy, jedenáctý byl neslyšící od narození. Všichni tito muži ve věku 25 až 48 let pocházeli z Gallaudetovy univerzity pro neslyšící a byli mezi nimi jak studenti, tak i profesoři. Odtud tedy pochází název Gallaudetova jedenáctka (G-11). V 50. a 60. letech 20. století byli tito neslyšící muži umísťováni do speciálních simulátorů s cílem monitorovat fyziologické odezvy organismu a lépe porozumět účinkům dlouhodobého stavu beztíže na lidské tělo. Žádný z těchto mužů však do vesmíru nakonec neletěl.
Ojedinělé experimenty
Neslyšící muži byli např. umístěni do speciální místnosti s pomalou rotací, která se otáčela 2–10krát za minutu, a žili v ní i několik týdnů. Testovaní muži také jezdili mnohokrát za sebou výtahem v Empire State Building a létali ve speciálním letounu známém jako „Vomit Comet“ – název odvozen od anglického slovesa „vomit = zvracet“. V rámci jednoho z nejextrémnějších experimentů se Gallaudetova jedenáctka plavila na lodi na silně rozbouřeném moři u pobřeží Nového Skotska. Zatímco neslyšící muži hráli karty a užívali si dobrého jídla, vědci z NASA trpěli takovou nevolností, že experiment musel být přerušen.
První let do vesmíru a na Měsíc
Tyto experimenty však pomohly NASA pochopit, jak se lze vypořádat se stavem beztíže a kinetózou, což zásadním způsobem napomohlo k uskutečnění prvního amerického pilotovaného letu do vesmíru v roce 1961 a dosažení Měsíce v roce 1969 (Apollo 11).
Zdroj, foto: Cracked.com, En.wikipedia.org, De.wikipedia.org, De.wikii2.com, Pixabay.com, Scitechc.com, Thetimeshub.in, Wired.com, Zpravy.aktualne.cz
Editor: Klára Šámalová