Foniatrička Petra Kalitová

Zatímco 93% osob ví, jaký má zrak, pouhých 9% lidí ví, jak je na tom se sluchem. Mladá foniatrička MUDr. Petra Kalitová, Ph.D. působící v pražské nemocnici Motol se objevila před prázdninami v několika médiích.

0

Petra Kalitová

Mladá lékařka MUDr. Petra Kalitová, roz. Jeřábková, Ph.D. (44 let) je absolventkou oboru otorinolaryngologie a foniatrie První lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Působí jako foniatrička na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku v pražské nemocnici Motol. Věnuje se pacientům s vadami sluchu, které lze kompenzovat sluchadly či KI. Je matkou 2 dětí.

MUDr. Petra Kalitová, Ph.D. (Foto: Youtube.com)

Počet neslyšících se zdvojnásobí

Na světě žije 430 milionů osob, které potřebují kompenzaci svého sluchu. Dle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) se tento počet v roce 2050 až zdvojnásobí. Je to logické, protože naše společnost se dožívá vyššího věku, se kterým se přirozeně pojí sluchové potíže. Špatný sluch je ovlivněn rovněž nadměrným hlukem. Žijeme v době přehlcené akustickým smogem oproti naším předkům. Škodlivý je jakýkoliv hluk kolem 65 decibelů (což odpovídá třeba hluku ve školní třídě), vysvětluje Petra Kalitová v článku pro ženský lifestylový časopis Žena a život (číslo vydání 06/2024).

Akustický smog je všude kolem nás (Foto: Pixabay.com)

Správné čištění ucha

Vložná sluchátka, která používají lidé při poslechu hudby nebo sluchadla, kterými se kompenzuje sluchové postižení, způsobují vyšší tvorbu ušního mazu. Foniatrička Petra Kalitová dále upozorňuje na důležitost správného čištění ucha. Pacient by měl zapomenout na vatové tyčinky a čistit ideálně cípem ručníku tam, kam dosáhne. Vatovou tyčinkou si můžete maz zatlačit až před bubínek, vyvolat tím tzv. mechanickou zátku a mít tak převodní sluchovou vadu.

Vložené sluchátko (Foto: Pixabay.com)

Různorodost sluchového postižení

Článek dále informuje o tom, jak jsou neslyšící pacienti různí a různorodí. Jsou ovlivněni řadou faktorů. Je to hluboká, komplikovaná a citlivá problematika, kterou mnohdy neslyšící uvnitř své komunity vášnivě řeší. Jedni silně odsuzují kochleární implantaci, druzí ji naopak vyzdvihují. „Je to složité, když rodiče rozhodují za svoje děti a vyloučí je ze světa slyšících, i když by ony samy třeba nechtěly.”

Výuka znakového jazyka (Foto: Pixabay.com)

Studie o veřejné informovanosti ohledně sluchu

„Ukázalo se, že až 93% lidí ví, jaký má stav zraku, ale jenom 9% lidí ví, jak je na tom se sluchem. Přitom včasnou a správnou diagnostikou vady sluchu můžeme minimalizovat riziko rozvoje demence.” Sluch je kontrolován u miminek, později v 5 letech a pak už nikdy. Starší generace tudíž nemá žádné povědomí o svém sluchu a jeho kvalitě, což je špatné. Jedině včasnou a správnou diagnostikou sluchu minimalizujeme riziko rozvoje demence. Pravidelná kontrola sluchu má hluboký význam.

Včasná diagnostika sluchu má vliv na kvalitní život (Foto: Pixabay.com)

Foniatrička Petra Kalitová byla také hostem Týdne sluchu. Na Youtube je rozhovor s ní volně k dispozici s automatickými titulky.

Týden sluchu – foniatr Petra Kalitová:

Petra Kalitová v časopise Žena a život (Anna Kovačič, printscreen, Žena a život 06/2024)

Zdroj, foto: Orl.lf1.cuni.cz, Idnes.cz, Anna Kovačič, Pixabay.com, Youtube.com, Otorinolaryngologie.cz
Editor: Kristýna Mariáková

Mohlo by vás zajímat...
Close
Back to top button