V poslední době se v literatuře nebo v různých článcích často objevuje slovo prokrastinace.
Pojďme se blíže podívat na jeho definici ve Wikipedii. Ta říká, že prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů, zejména těch nepříjemných, na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví. S prokrastinací je spojena rozhodovací paralýza, kdy složitější výběr vede k odkládání rozhodnutí.
Příkladem prokrastinace u studentů může být sledování seriálů den před zkouškou, či trávení mnoha hodin na Facebooku místo přípravy ke studiu, u jiných to může být uklízení celého bytu místo dvouminutového nepříjemného telefonátu či vyřizování různých maličkostí místo přípravy na obávaný pohovor.
Prokrastinace není lenost nebo odpočinek, protože když člověk prokrastinuje, tak ztrácí energii a získává pocit viny. Člověk bez energie pak není schopný začít s důležitými činnostmi a opět začíná prokrastinovat. Tím se dostává do začarovaného kruhu.
Pokud jsou vám některé tyto činnosti povědomé a chtěli byste se proti tomu bránit, máte nyní jedinečnou šanci dozvědět se o účinných obranných mechanismech, a to v českém znakovém jazyce.
Ústav jazyků a komunikace neslyšících ve spolupráci s GrowJOB institutem pořádá přednášku s názvem Konec prokrastinace. Koná se v pátek 28. listopadu od 9:10 do 10:40 v budově FF UK na náměstí Jana Palacha 2 u metra Staroměstská, v přízemní místnosti č. 18.
Přijďte se podívat a možná odejdete s novým elánem do práce. Více informací o různých přednáškách na Ústavu jazyků a komunikace neslyšících najdete ZDE.
Zdroj: wikipedia.org, growjob.com, ujkn.ff.cuni.cz