17. listopadu
Den 17. listopadu 1989 se českému národu vryl do paměti. Tento den je státním svátkem Dne boje za svobodu a demokracii a také Mezinárodním dnem studentstva. Letos je to 33. výročí tzv. Sametové revoluce.
Tiché zprávy v minulých letech publikovaly články, které se týkají připomenutí právě 17. listopadu, co mu předcházelo a co následovalo.

17. listopadu 1939
Mezinárodní den studentstva je spjat s datem 17. listopadu roku 1939. Vše začalo tím, že byla násilně potlačena demonstrace, která se konala 28. října 1939 k příležitosti 21. výročí vzniku Československa. Násilnosti zacházely opravdu daleko, Němci stříleli nejen pro výstrahu, ale také do demonstrantů, a byl zastřelen jeden ze studentů, Jan Opletal. Pohřeb měl 15. listopadu. V noci z 16. na 17. listopadu docházelo k hromadnému zatýkání studentů. Byli pak převezeni také do koncentračních táborů a bylo popraveno 9 představitelů studentských organizací.
Na toto téma je článek v Tichých zprávách s videem v ČZJ pod názvem: Víte, co se stalo 17. listopadu 1939? Kdo byl zastřelen?

17. listopadu 1989
V roce 1989 se 17. listopadu odehrála tzv. Sametová revoluce, která vyústila v pád komunismu.
Na toto téma je článek v Tichých zprávách s videem v ČZJ pod názvem: Sametová revoluce
Revoluce a její význam
Tiché zprávy mají ve svém slovníku Znakovník také vysvětlení, co znamená pojem revoluce. Podívat se na něj v překladu do českého znakového jazyka můžete ZDE.

Příběhy neslyšících ze 17. listopadu 1989
https://www.youtube.com/watch?v=RfNTjOMofec
Zdroj, foto: Litovel.eu, Lidovky.cz
Editor: Lucie Ulrichová