Černý kašel nabírá na síle!

V České republice se začal šířit černý kašel. Někdy bývá také nazýván dávivý kašel nebo pertuse. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které nejvíce ohrožuje neočkované kojence a děti do věku 6 let, nevyhýbá se však žádné věkové skupině.

1

Hlavním zdrojem nákazy jsou dospělí a dospívající 

Černý kašel se šíří celou republikou, na jihu Čech je však situace nejvážnější. Hlavními původci tohoto vysoce infekčního onemocnění jsou dospívající a dospělí, a to i z toho důvodu, že černý kašel má u nich mnohdy netypický průběh, a tudíž není včas rozpoznán. Dalším nepříznivým faktorem je také to, že nemoc se může projevit až po třech týdnech po kontaktu s nakaženým. Zároveň se černý kašel obtížně diagnostikuje, neboť se zprvu projevuje jako běžné respirační infekce.

Nejohroženější skupinou jsou neočkované děti (Foto: Pixabay.com)

Prudký nárůst počtu případů

Během prvních týdnů tohoto roku se černým kašlem nakazilo přes 700 lidí, přičemž jen na jihu Čech přes 160. Jen pro představu, je to pětkrát více než za celý loňský rok. Nejvíce nakažených je ve věkové skupině od 15 do 19 let, vysoký výskyt černého kašle je však zaznamenáván i u žáků základních škol. Za zvýšeným výskytem tohoto onemocnění stojí pravděpodobně nižší proočkovanost lidí a klesající účinnost vakcíny.

Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, v případě nákazy je třeba být ohleduplný k ostatním (Foto: Pixabay.com)

Příznaky jsou zprvu mírné

Příznaky černého kašle jsou zprvu spíše mírné, tedy teplota, lehký kašel a rýma. Poté se však kašel zhoršuje, pacienti trpí silnými záchvaty kašle a mnohdy se nemohou nadechnout. Záchvaty dávivého kašle mohou vést až ke zvracení, zlomeninám žeber, krvácení z nosu, případně i do spojivek. Černý kašel způsobuje bakterie Bordetella pertussis a šíří se vzdušnou cestou, tedy kašláním, kýcháním a smrkáním. Nejohroženější skupinou jsou neočkovaní kojenci a děti do věku 6 let, u nichž může mít toto onemocnění těžký průběh, případně může skončit smrtí.

Později se onemocnění projevuje záchvaty dávivého kašle (Foto: Pexels.com)

Léčbu černého kašle je třeba zahájit včas

Černý kašel se léčí antibiotiky, je však důležité jej rozpoznat včas. Díky tomu se průběh onemocnění zmírní a také zkrátí doba jeho trvání. Není-li nemoc podchycena včas, pak už antibiotika nepomohou, neboť viníkem dlouhodobého kašle jsou produkty zmíněné bakterie, které poškozují sliznici dýchacích cest. Nejúčinnější prevencí je očkování, to však nechrání celoživotně. Děti se očkují třemi dávkami od ukončeného 2. do 13. měsíce. Přeočkování následuje mezi 5. a 6. a potom mezi 10. a 11. rokem dítěte. Dospělí lidé by měli na přeočkování pamatovat také. U nich se používá kombinovaná vakcína (černý kašel, tetanus, záškrt), která chrání zhruba deset let.

Léčbu je třeba zahájit včas (Foto: Pixabay.com)

Zdroj, foto: Ockovacicentrum.cz, Budejovice.rozhlas.cz, Pediatr-jevicko.cz, Novinky.cz, Pexels.com, Pixabay.com-1, Pixabay.com-2, Pixabay.com-3
Editor: Klára Šámalová

Mohlo by vás zajímat...
Close
Back to top button