Brno boří bariéry v MHD

Nový projekt Dopravního podniku města Brna a Masarykovy univerzity v Brně má za cíl pojmenovat a postupně odstranit bariéry, se kterými se cestující s handicapem v brněnské městské hromadné dopravě setkávají.

1

Několikaletý projekt

Tento rozsáhlý projekt se skládá z několika částí. První, která momentálně probíhá, se týká sběru dat od samotných cestujících se smyslovým postižením. Ve spolupráci se Střediskem Teiresiás, Tyflocentrem a Unií neslyšících Brno provádí výzkumníci hloubkové rozhovory s neslyšícími a nevidomými cestujícími. Příští rok by se tým měl zabývat jednotlivými nápady na zlepšení a vybrat ty, které by se daly uskutečnit. K realizaci by mělo dojít nejpozději v roce 2025.

Pro osoby s postižením bývá cesta MHD často komplikovaná – ilustrační obrázek (Foto: Bezbarierovebrno.cz)

Smyslový handicap

Generální ředitel Dopravního podniku města Brna (DPMB) Miloš Havránek uvedl, že se jim dlouhodobě daří odstraňovat bariéry v MHD pro osoby s tělesným postižením. Již nyní jsou všechny autobusy a trolejbusy nízkopodlažní a snaží se i o bezbariérovost zastávek. Podnik také školí řidiče a revizory, aby dokázali lidem s postižením pomoci. Zároveň však dodává, že je potřeba zjišťovat, jak zlepšit služby i pro ostatní s různými typy znevýhodnění. S tím souhlasí i vedoucí projektu Robert Osman: „Jako společnost už si dobře poradíme s bariérami pro osoby s tělesným postižením. Svět nevidomých a neslyšících je nám ale stále vzdálený a tím i jejich potřeby.

Výzkumníci se snaží zmapovat bariéry, se kterými se osoby s postižením setkávají, a navrhnout jejich řešení – ilustrační obrázek (Foto: Shutterstock.com)

Bariéry pro smyslově postižené

Bylo zjištěno, že překážky v MHD pro nevidomé a neslyšící jsou dvojího typu. Na jedné straně fyzické bariéry, kdy pro nevidomé mohou být problémem prosklené přístřešky a lavičky bez noh na zastávkách. Nevidomí do nich mohou snadno narazit. Pro neslyšící se jedná především o informační bariéry, jak zmiňuje Pavel Zemánek z DPMB: „Velkým překvapením pro nás bylo, že si neslyšící nemusí poradit s psaným textem. V LCD panelech by jim tak u názvů zastávek například pomohly ikony staveb nebo míst, které se vyskytují v okolí.

Některé situace v MHD jsou pro lidi s postižením výzvou, například brněnský fenomén noční rozjezdy (Foto: Brnensky.denik.cz)

Zdroj, foto: Dpmb.cz, Bezbarierovebrno.cz, Brnensky.denik.cz, Shutterstock.com
Editor: Kristýna Havlová

Back to top button