Vodící a asistenční psy využívají lidé se zdravotním postižením. Jsou jim velkou pomocí a podporou v každodenním životě. Na tyto psy dosud myslí pouze zákon o zdravotních a stravovacích službách. Začíná boj o nový zákon, kde se definuje asistenční a vodící pes jako kompenzační pomůcka pro osoby se zdravotním postižením.

Komu může pomoci?
Vodící a asistenční psi pomáhají lidem se zdravotním postižením. Tito psi dokáží pomoci jak lidem se zrakovým handicapem, tak i sluchovým postižením, lidem s epilepsií, diabetem, posttraumatickým syndromem, či poruchou autistického spektra.

Jak pomáhají neslyšícím?
Nejhorší na sluchovém postižení je, že pro okolí a nezasvěcené lidi je neviditelným postižením. Když na neslyšícího na ulici někdo troubí nebo na něj volá, většinou si lidé myslí, že je ignoruje a málokoho napadne, že by neslyšel. Tak si takového člověka nevšímají, myslí si svoje a jdou dál.
Lidé se sluchovým handicapem si musí dávat velký pozor. Venku, na ulici, ale i doma musí dávat na vše pozor a vše kontrolovat zrakovým vjemem. Při přecházení si musí dávat obzvlášť pozor, nemusí slyšet rychle jedoucí auto a neví, jestli se zpoza rohu objeví další auto. Na ulici např. neslyší, že na něj cyklista na kole zvoní. Může se stát, že neslyšící něčemu v cestě nečekaně uhne a tak vejde do cesty cyklistovi, o kterém nevěděl. Doma to může být plačící dítě, které pláče po odpočinku v pokojíčku nebo na dvoře v kočárku a neslyšící rodič jej neslyší.

To je jen krátký výčet situací, ve kterých by mohl asistenční pes pomoci neslyšícímu v běžném životě. Na veřejnosti by tak bylo jasné, že člověk, který nereaguje na zvukové podněty je neslyšící, asistenční pes by neslyšícího upozornil.
Není žádný zákon, který by definoval status psa, který pomáhá lidem se zdravotním postižením. Myslí na něj pouze zákon o zdravotních a stravovacích službách, podle kterého takoví psi mohou člověka se zdravotním handicapem doprovázet do zdravotnického či stravovacího zařízení. Pokud je postižení vidět – asistenční pes pro člověka na vozíku nebo vodící pes pro člověka se zrakovým handicapem – tak v dopravních prostředcích a na úřadech většinou nebývají proti, aby tam pes se zvláštním výcvikem byl. Pokud postižení není vidět, tak lidé nechápou, proč by tam asistenční pes měl být.

Změna zákona
Organizace zaměřující se na výcvik asistenčních a vodících psů, instituce pomáhající lidem se zdravotním postižením a MPSV se spolu s poslanci Radkem Holomčíkem (Piráti) a Alenou Gajdůškovou (ČSSD) zabývají změnou zákona, který určí status asistenčního a vodícího psa, práva a povinnosti s ním spojené. V informačních médiích se píše, že ve Sněmovně by měl nový zákon o asistenčních a vodících psech projít. Podepsali ho zástupci hnutí ANO, KDU-ČSL, STAN a TOP 09.

Jak to vidí poslanci
Alena Gajdůšková se snaží, aby asistenční pes byl uzákoněný jako kompenzační pomůcka a Právu řekla: „Chceme, aby asistenční pes byl v zákoně jako kompenzační pomůcka, stejně jako třeba slepecká hůl nebo invalidní vozík.“
Radek Holomčík říká: „Lidem, kteří mají různé formy postižení dlužíme řešení celé řady problémů, které jim a jejich blízkým komplikují život. Garance svobody pohybu ve veřejném prostoru a dopravních prostředcích s asistenčními nebo vodícími psi je jedním z nich. Přitom význam, který pro lidi využívající pomoc speciálně cvičených psů má jasně deklarovaný status takovýchto psů a s ním související práva i povinnosti, je naprosto klíčový.“
Zdroj, foto: Parlamentnilisty.cz, Novinky.cz, Kdvp.braillnet.cz, Pozitivni-zprávy.cz, Abicko.cz, Helppes.cz, Top09.cz, Irozhlas.cz
Editor: Lucie Ulrichová