Americký politik svými výroky o tlumočnících znakového jazyka pobouřil veřejnost

Americký politik Charlie Kirk svými výroky ohledně přítomnosti tlumočníků amerického znakového jazyka na mimořádných tiskových brífincích pobouřil nejen americkou komunitu neslyšících.

0

Poprask na mimořádném tiskovém brífinku

Jižní Kalifornii sužují ničivé požáry. Její obyvatelé jsou prostřednictvím pravidelných tiskových brífinků informováni o aktuálním vývoji této mimořádně nebezpečné situace. O pořádný poprask se však na jednom z těchto brífinků postaral 31letý americký politik Charlie Kirk. Ten si totiž postěžoval, že tlumočníci amerického znakového jazyka zabírají půl obrazovky, odvádí pozornost sledujících, a tudíž by měli být odstraněni. Zároveň dodal, že lidem se sluchovým postižením musí stačit titulky v dolní části obrazovky. Ty však mnohdy bývají nepřesné a časově zpožděné.

Jižní Kalifornii sužují rozsáhlé požáry (Foto: Abc7.com/AP Photo/Etienne Laurent)
Příčina požárů je předmětem vyšetřování, k jejich rychlému šíření však přispělo sucho a silný vítr (Foto: Abc7.com/AP Photo/Nic Coury)
Charlie Kirk svými výroky o tlumočnících znakového jazyka pobouřil nejen komunitu neslyšících (Foto: Mediamatters.org)

Tlumočníci znakového jazyka jsou zachránci života

Charlie Kirk svými výroky dal najevo, že tlumočníci znakového jazyka jsou jen jakousi rušivou složkou. Pobouřené reakce veřejnosti však na sebe nenechaly dlouho čekat. Kritici těchto výroků zdůrazňují, že tlumočníci znakového jazyka nejsou žádnými „rozptylovači pozornosti“, ale v mimořádně naléhavých situacích jsou naopak zachránci života. Pro mnoho neslyšících lidí je totiž psaný text nesrozumitelný a informace, zejména ty důležité, jim musejí být zprostředkovány v jejich mateřském jazyce, tedy znakovém. Jedině tak se k nim dostanou přesné a úplné informace.

Tlumočníci znakového jazyka nejsou žádní „rozptylovači pozornosti“ (Foto: Pexels.com)

Přístupnost je základní lidské právo

Americká Národní asociace neslyšících (NAD) v čele s prezidentkou Lisou Rose, napsala Kirkovi dopis, v němž žádá o dialog a v němž mimo jiné stojí: „Přístupnost není rušivý element – je to základní lidské právo a klíčová záležitost veřejné bezpečnosti.“ Kirk na kritiku, která se na něj valí ze všech stran, nijak veřejně nereagoval. Naopak ještě arogantněji reagoval zcela nedávno politik Christopher Rufo, který napsal: „Je mi líto, ale budeme muset skončit s těmi směšnými tlumočníky znakového jazyka, kteří ze seriózních tiskových konferencí dělají frašku. Jsou zde skryté titulky na všech televizních kanálech a streamovacích službách. Žádní divocí lidští gestikulátoři nejsou potřeba.

Američtí politici jaksi zapomínají, že přístupnost je základní lidské právo (Foto: Pixabay.com)

Zdroj, foto: Mediamatters.org, Reddit.com, Liamodell.com, Msnbc.com, Abc7.com, Pexels.com, Pixabay.com
Editor: Klára Šámalová

Back to top button