CAMP je nově přístupný pro neslyšící návštěvníky

0

Pokud žijete v Praze a není vám lhostejná současnost a budoucnost hlavního města, určitě zavítejte do budovy CAMP, kde probíhají veřejné diskuze o městském plánování. A protože pod pojmem veřejnost jsou zahrnuté také skupiny osob se zdravotním postižením, CAMP vlastní prostory i program zpřístupnil těmto osobám se specifickými potřebami, včetně neslyšících.

Tlumočnice Naďa Dingová tlumočí v CAMPu

Přístupnost pro osoby s postižením v CAMPu

V České republice je princip bezbariérovosti naplňován zejména z prostorového hlediska. Tomu se chtěl CAMP vyhnout a po vzoru zahraničních kulturních institucí upravil nejen prostor, ale i program pro osoby, které mají odlišné vnímání psaného textu (nevidomí), obrazu (nevidomí) a nebo zvuku (neslyšící). Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč zdůraznil, že od prosince 2019 je CAMP friendly vůči všem občanům bez ohledu na postižení. “Od prosince je CAMP přístupný fyzicky, informačně, programově i lidsky. Jsme připraveni přivítat také návštěvníky, kteří jsou nevidomí, s dyslexii, dále seniory, vozíčkáře nebo ty, pro které je čeština cizí jazyk. Nyní si v CAMPu mohou užít program naplno všichni Pražané.”

Součástí CAMPu je rozsáhlý výstavní sál

 

Inspirace uměleckými objekty ze zahraničí

Na přístupnosti se pracovalo více než půl rok. CAMP velmi inspirovaly následující zahraniční umělecké budovy: francouzské muzeum Musée du Quai Branly, kde mají interaktivní aplikaci pro děti se sluchovým postižením, světoznámá Tate Gallery v Londýně, kde jsou všechny výstavy přístupné pro nevidomé díky audiopopisům. V muzeích v New Yorku a v Paříži zaměstnávají lidi s postižením právě proto, aby tito zaměstnanci pomohli návštěvníkům s postižením. 



Přístupnost v CAMPu je inspirovaná zahraničními uměleckými objekty

 

Návštěvníci se sluchovým postižením

Webové stránky CAMPu jsou přístupné v ČZJ díky pluginu Deaf Friendly. Vybrané filmy mají české titulky. Vybrané akce programu jsou zpřístupněné v ČZJ, navíc 1x měsíčně bude program tlumočen do ČZJ. Poznáte to tak, že na programu bude piktogram tlumočení do ČZJ. Prostory včetně kavárny jsou vybavené indukční smyčkou. A hlavně personál byl zaškolen tak, aby dokázal vyjít vstříc neslyšícím zákazníkům.

1x měsíčně je program tlumočený v ČZJ

CAMP

Zkratka CAMP shrnuje dlouhý název instituce – Centrum architektury a městského plánování. Je to prostor, v němž se občané mohou společně s experty podílet na otevřené diskuzi o tom, jaká je Praha nyní a jaká by měla být v budoucnosti. Lidé zde mohou diskutovat, přednášet, vzdělávat sebe a ostatní, vést workshopy, vystavovat vlastní práce, urbanistické projekty, architektonické plány a řešení. Program je realizován rovněž odborníky a inspirátory z jiných zemí. V CAMPu se nachází studovna s velkým množstvím zahraničních publikací o architektuře, designu a urbanismu, dále je zde možné užít si kávu v kavárně a zalenošit si na venkovní terase. Prostory CAMPu najdete na Karlově náměstí. 


Také nesmíme zapomenout zmínit zajímavé webové stránky www.prahazitra.camp, které má na svědomí právě CAMP. Doporučujeme vám tyto stránky prozkoumat, neboť na nich můžete spatřit veškerý souhrn stavebních plánů na území Prahy. Tedy to, co se plánovalo postavit, co se staví teď a jaký stavební pokrok dané instituce mají.

Prostor CAMPu čítá dohromady 200m2

Kavárna

 

Tohle je CAMP!

Zdroj, foto: Technickytydenik.cz, Praha.camp, Tvarchitect.com, Prague.eu, Moma.org, Sortiraparis.com, Britannica.com, Chanteloup-les-vignes.fr

Editor: Kristýna Mariáková



 

Back to top button